Ziyaretçiyi Sitede Uzun Süre Tutmak İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde bir bloggerın veya bir web sitesi sahibinin, ziyaretçilerini sitesinde mümkün olduğunca uzun süre tutması gerekmektedir. Pek çok blog yazarı veya web sitesi sahibi bunu nasıl yapabileceğini bilmez veya bilse de bunu kararlı bir şekilde uygulayamayabilir. Eğer sitenizi ziyaret eden bir ziyaretçi sitenizden kısa süre içerisinde çıkıyorsa bunun sebebini düşünmelisiniz. Sitenizi ziyaretçi gözünden gezmeli, gerekirse siteniz üzerinde saatler boyunca gezinmelisiniz. Kendinize sorun; siz olsaydınız sitenizde uzun zaman geçirir miydiniz? İlginizi çeken içerikler var mı? Bir konuyu okuduktan sonra başka bir konuya bakmak istiyor musunuz? Bu yazımızda, bir kullanıcıyı daha uzun süre sitede tutmak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Öncelikle internet sitenizin tasarımını ele alın. Sitenizin tasarımı kullanıcı dostu mu? Sitenizin kullanımı basit mi? Eğer ziyaretçi siz olsaydınız, site tasarımı hakkında ne düşünürdünüz? Tasarım, bir internet sitesinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır aslında. Bir ziyaretçi eğer sitenizin tasarımını beğenmezse sitenizi bir daha ziyaret etmeme olasılığı çok yüksek. Ziyaretçiler kullanımı kolay ve basit arayüze sahip siteniz sayesinde istediği şeye sadece birkaç tıklamayla ulaşabilmeli. Tabi ki bu konuda reklamlar da konuşulabilir. Sitenizi reklamlarla doldurmayın. Tabi ki biliyorum reklamsız da olmaz ancak hiç reklam kullanmayın demiyorum zaten. Ancak ziyaretçiyi de reklama boğmaktan kesinlikle kaçının.

uzunsure

Sırada yazdığınız yazılar, yayınladığınız içerikler var. Yazdığınız yazılar ve yayınladığınız içerikler ne kadar diğer sitelerdekilerden farklı olursa bunun size o kadar yararı olacaktır. Ziyaretçi aradığı şeyi tam anlamıyla sadece sizin sitenizde bulabiliyorsa, aradığı veya ilgi duyduğu daha fazla şeyi bulabileceğini düşünerek sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.

Yazdığınız her yazının sonunda benzer konuların ve ilgi çekebilecek konuların linklerine yer verin. Her yazının altında konuyla alakalı yazıların linklerini vermekten kaçınmayın. Bunu yaptığınızda sitenizdeki bir içeriği okuyan ziyaretçi, ilgili konular kısmında ilgisini çeken başka yazılar da görecek ve onlara da göz atmak isteyecektir. Böylelikle yine ziyaretçinin sitenizde geçireceği süre artacaktır.

uzunsure1

Bu saydıklarımızı uygulamanız durumunda sitenize gelen ziyaretçinin sitenizde geçirdiği vakit artacaktır. Tabi saydıklarımızın sadece bir tanesini uygulamakla büyük bir ilerleme göremeyebilirsiniz. Yazdıklarımızın tümünü birlikte sitenizde uygulamaya başladığınızdan itibaren, sitenizin ortalama oturum süresinin artacağını göreceksiniz. Yani böylelikle sitenizdeki ‘hemen çıkma oranı’ düşecektir, bu da siteniz açısından oldukça yararlı bir etki yaratacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.