Yandex Disk ve iCloud’a da Erişim Engeli Uygulanabilir!

Son günlerde ülkemizde gerçekleştirilen erişim engelleri nedeniyle tüm dünya basınında yer almaya başladık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından uygulanan erişim engellerinin sıradaki hedefinin popüler bulut depolama servisleri Yandex Disk ve iCloud olduğu iddia ediliyor.

Son birkaç gündür erişim engelleriyle dünya basınında yer alan Türkiye’de Google Drive, Dropbox, OneDrive ve GitHub‘a kısa süreli erişim engelleri uygulanmıştı. Şu an bu sitelere erişim uygulanabiliyor. Tüm bu erişim engellerinin sebebinin RedHack tarafından ele geçirilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait elektronik iletiler olduğu düşünülüyor. RedHack tarafından ele geçirilmesinin ardından Google Drive, Dropbox, OneDrive gibi popüler bulut depolama servislerinde paylaşılan bu iletilerin daha fazla kişiye yayılmaması amacıyla erişim engeli getirildiği ihtimali gerçekten çok yüksek. Bakan Berat Albayrak’a ait elektronik iletilerin ele geçirilip internet ortamına yüklenmesiyle birlikte geçici erişim engelleri de peş peşe geldi.

yandexdisk

BTK‘nın bir sonraki hedefinin popüler bulut depolama servisleri Yandex Disk ve iCloud yer alıyor. iCloud daha öncelerde ünlülerin açık saçık fotoğraflarıyla da gündeme geliyordu. Bu sefer de Bakan Berat Albayrak’a ait e-postaların iCloud platformunda yayınlanmış olmasından dolayı iCloud’a da erişim uygulanabileceği iddia ediliyor. Yandex Disk’ erişim engeli getirilmesi ihtimali, iCloud’dan çok daha yüksek bir ihtimal. Nedeni ise Yandex Disk’te herkese açık olarak dosya paylaşımı yapılabiliyor olması.

icloud

Yandex Disk ile iCloud’a ve farklı servislere de erişim engeli koyulması durumunda VPN ile erişim engeli getirilen sitelere erişebilir ve böylelikle erişim engeli getirilen bulut depolama servisinden önemli verilerinizi bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Tabi ki erişim engellemelerinin kesin sebebi ve Yandex Disk ile iCloud’a erişim engeli getirilip getirilmeyeceği hakkında resmi bir açıklama yapılmadığından, bilinmiyor. Bu bahsettiklerimiz en yüksek doğruluk payına sahip iddialardan ibaret. Erişim engellerinin nereye kadar süreceği, ilerleyen zamanlarda hangi sitelere erişim engeli uygulanacağı bilinmiyor. iCloud’a BTK tarafından erişim engeli getirilmesi söz konusu olursa, Apple Türkiye ekibinin bu konu karşısında müşterilerinin mağduriyet ve aksaklık yaşamaması adına Türkiye Cumhuriyeti ile hızlıca işbirliği yapacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

herşeyede engel geliyor arkadaş bune