Şehirlerin Telefon Kodları Neye Göre Belirlendi?

Türkiye’deki şehirlerin telefon kodlarına bakarsanız birbirine komşu şehirlerin telefon kodlarının çok farklı olduğunu görürsünüz. Şehirlere telefon kodları verilirken neye göre verildiği büyük merak konusu.

Ülkemizde birbirine komşu şehirlerin telefon kodlarının çok farklı ve birbirine uzak şehirlerin telefon kodlarının birbirine yakın olduğunu fark etmişsinizdir. Yazıya bunun sebebinden bahsederek başlayalım. Bu kod sistemi yıllar önce tuşlu telefonlar yaygınlaşmamışken, kadranlı telefonlara göre kurulmuş bir sistem. Bilenleriniz vardır, kadranlı telefonlarda 9’u çevirmek için kadranı sonuna kadar çevirmeniz gerekiyordu ve ardından kadranın geri dönmesi için beklemeniz gerekiyordu. Örneğin 999’u çevirmek isteseniz bu uzun zamanınızı alacaktı, onun yerine 212’yi çevirmeniz çok daha kolay olacaktı. Yani anlayacağınız 1’i çevirmek 9’u çevirmekten çok daha kolay olacaktı. İşlem daha hızlı gerçekleşeceğinden santraller de daha az meşgul olacaktı. Bu nedenle 212, 232, 312 gibi telefon kodları, ülkenin en büyük şehirlerine ve en çok telefon kullanılan şehirlerine verilirdi.

kadranlitelefon

Ülkemizde şehirlere telefon kodu verilirken o dönem Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan uygulamanın bir benzeri kullanılmış. Hatta ülkemizdeki uygulamaya, ABD’de uygulamanın bir kopyası da diyebiliriz. ABD’de uygulanan bu yöntem, PTT tarafımızdan ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Örneğin ABD’de New Yoruk’un telefon kodu 212, Los Angeles’ın telefon kodu 213 ve Chicago’nun telefon kodu da 312. ABD’de bu şekilde olan uygulamanın bir kopyası da ülkemizde kullanılıyor.

Ülkemizde en fazla nüfusa sahip şehirler olan İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlere kısa süre tutan kod numaraları verilmiştir. Örneğin İstanbul’un şehir telefon kodu 212, Şzmir’in telefon kodu 232, Ankara’nın telefon kodu ise 312’dir. Türkiye’de kadranlı telefonlara göre çevrilmesi en uzun süren telefon kodu ise 488 ile Batman.

Zaman geçtikçe şehirlerin büyümesiyle şehirleri kısımlara bölüp yeni kod numaraları verme ihtiyacı doğdu. Bunun üzerine yeni kodlar eski kodlara karışmasın diye farklı numaralandırmalar kullanıldı. Örneğin telefon kodu 212 olan New York ikiye bölündüğünde ikinci kısmına 718 kodu verildi. Ülkemizde de İstanbul’un Avrupa yakasının telefon kodu 212 olurken Anadolu yakasının telefon kodu ise 216’dır.

Alan kodlarının başındaki ilk sayıysa, o alan koduna sahip şehrin ülkenin batısında, ortasında ya da doğusunda olduğunu gösteriyormuş. Örneğin 212 İstanbul ve 232 İzmir ülkenin batısında kalıyorken 312 kod numaralı Ankara ortada, 476 telefon koduyla Iğdır ise doğuda yer alıyor.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.