Kablosuz Sinyaller Sayesinde Duygular Okunabiliyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarında yapılan çalışmalar doğrultusunda kablosuz sinyalleri kullanarak duyguları tespit etmek için bir yöntem keşfetti.

Günümüzde televizyon, cep telefonu gibi teknolojik cihazlardan dolayı etrafımızın kablosuz sinyallerle çevrildi olduğunu belirten araştırmacı Fadel Adib, insanın çevresini saran bu kablosuz sinyallerin insanla etkileşime geçtiğini ve duygularıyla insanın bu sinyalleri değiştirdiğini ifade etti. Bireyle etkileşime giren sinyaller değişime uğruyor ve böylelikle bireyin nefes alışından kalp atışına oldukça kesin detaylar elde edilebiliyor. Bu sinyallerin ayrılıp kişiyle olan etkileşimlerinin analiz edilmesi durumunda kişinin duyguları okunabiliyor. Araştırmacıların geliştirdiği kablosuz sinyalleri tanımlayabilmeye yarayan cihaz, EQ Radyo sistemiyle bir kişinin duygularının %87 oranında doğru bir şekilde okunabilmesini sağlıyor.

kablosuzsinyaller

Bu teknoloji ile kişideki heyecan, mutluluk, kızgınlık gibi duygular büyük bir doğruluk oranıyla tayin edilebiliyor. Benzer bir şekilde, insanların vücutlarından çıkan kablosuz sinyallerin analiz edilmesiyle kalp atışlarının ölçülmesi de mümkün.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Dina Katabi, araştırmacı Fadel Adib ve doktora öğrencisi Mingmin Zhao tarafından hazırlanan bu çalışma yakın zamanda MobiCom Konferansında tanıtılacak. Geliştirdikleri bu teknoloji için bir pazarlama şirketi kurarak pazarlamayı planlayan üçlü, bu teknolojinin akıllı ev sistemleriyle entegre hale getirilebileceğini de belirtiyor. Kablosuz sinyallerden duygu okuma teknolojisinin akıllı ev sistemlerine entegre edilmesi durumunda bu yeni teknoloji gerçekten müthiş bir teknoloji haline gelebilir. Şu an %87 gibi oldukça yüksek bir doğruluk oranına sahip bu teknolojinin akıllı ev sistemlerinde kullanılabilir hale gelmesi durumunda örneğin eve geldiğinizde eviniz sinyallerle sizin duygunuzu tespit edebilecek. Böylelikle örneğin yorgunsanız otomatik olarak ışıklar kısılabilecek.

Kablosuz sinyaller ile bir bireyin duygusunu okuma teknolojisiyle ilgili olarak hazırlanan tanıtıcı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

yok artık budamı olacaktı en sonunda acaba ileride neler olacak sinyaller sayesined nasıl duygular okunabilir bee

 deniz 11/10/2016 Cevapla
0 0

artık kötü olupta iyiyim diyemeyeceğiz sanırım …