Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi!

En popüler bulut depolama servisleri Google Drive ve Dropbox’a erişilemiyor. Belirttiğimiz bulut depolama servislerine mobil uygulama veya internet sitesi aracılığıyla erişilemiyor. Kullanıcıların birkaç saat önce başlayan erişim sıkıntılarının ardından artık sitelere tamamen erişilemiyor. Bugün itibariyle başlayan erişim sıkıntılarının sebebi merak ediliyor.

Ülkemizde henüz bilinmeyen bir sebeple en popüler bulut depolama servisleri Google Drive ve Dropbox’a erişim engellendi. Ülkemizde büyük şirketler ve eğitim kurumları tarafından da aktif bir şekilde kullanılan bulut depolama servislerinden Google Drive‘a ve bununla birlikte Dropbox‘a erişim engellendi.

gdirveacilmiyor

Google Drive açılmıyor, Dropbox açılmıyor, peki neden?

Hadiseyle ilgili şimdilik resmi bir bilgi bulunmuyor. Popüler bulut sitelerine yapılan engellemenin nedeni hakkında tahminler var. En büyük tahmin ise RedHack ile ilgili. Resmi bir bilgi olmasa da, geçtiğimiz günlerde RedHack tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak‘a ait e-postaları  internet ortamına sızdırmıştı. RedHack tarafından sızdırılan dosyalardan bir tanesi de Dropbox sitesinde bulunuyordu. Ülkemizde Google Drive ve Dropbox sitelerine erişimin bu nedenle engellenmiş olabileceği düşünülüyor. Ancak tabi ki bunun resmi bir bilgi değil sadece bir tahminden ibaret olduğunu da belirtelim.

An itibariyle Türkiye’den Google Drive’a ve Dropbox’a erişim mümkün değil. Şu an bu servislere VPN aracılığıyla giriş yapılabiliyor. Bizim bile kullandığımız Google Drive, bazı eğitim kurumları tarafından da kullanılmakta. Google Drive’a erişimin engellenmesi, bazı eğitim kurumlarında büyük sorunlara yol açabilecektir. Google Drive bulut depolama servisini kullanan şirketlerden bahsetmeye gerek yok bile…

Eğer Google Drive ve/veya Dropbox’da önemli verileriniz varsa, ne olur ne olmaz verilerinizi VPN aracılığıyla bağlantı kurarak bilgisayarınıza yedeklemenizi öneriyoruz. Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu bulut depolama servislerine erişimin nedenini sizler için araştırıyor olacağız. Edindiğimiz bilgileri en kısa süre içerisinde size ulaştırmak için çalışacağız.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 selin 11/10/2016 Cevapla
0 0

bende neden google driveye giremiyorum diyordum meğersem araştırınca öğrendim