Facebook, Twitter’ı Satın Alabilir!

Son zamanlarda adından satılma konusunda fazlaca söz ettiren Twitter‘a yeni bir talip mi çıktı? Yeni söylentiler Facebook’un Twitter’ı satın almak için talip olduğu yönünde. Daha önce Google, Salesforce ve hatta Disney’in Twitter talibi olduğu söylentileri vardı ancak Google ve Disney, Twitter’ı satın almak için bir girişimde bulunmayacaklarını açıklamıştı. Twitter’a talip olarak Salesforce’un kaldığı konuşulurken Twitter’a yeni bir talip var.

Şu an dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook geçtiğimiz zamanlarda WhatsApp’ı ve Instagram’ı satın alarak daha da güçlenmişti. Twitter bir zamanlar Facebook’un dişli bir rakibiydi ancak özellikle bu satın alımların ardından Twitter, Facebook ile rakip olma yarışında biraz geride kaldı. Her ne kadar Facebook Twitter’dan daha büyük bir sosyal medya platformu olsa da ve daha çok kişi tarafından kullanılsa da Twitter’ın epey ileride olduğu ve Facebook’un erişemeyeceği birkaç şey var.

Öncelikle kullanıcı memnuniyetinden bahsedebiliriz. Firmalarla Twitter üzerinden direk iletişime geçebiliyor ve sesinizi duyurabiliyorsunuz. Örneğin firmayla Twitter harici bir platformdan veya telefonla iletişime geçtiğinizde olumsuz yanıt alabilirsiniz ancak bu isteğinizi Twitter’dan firmaya iletirseniz sesinizi duyurma ihtimaliniz daha yüksek. Genellikle firmalar sosyal medyadan gelen istek, talep, öneri ve şikayetleri ciddiye alarak size çözüm üretmeye çalışır. Firmaların bu doğrultuda en iyi hizmet gösterdiği platform ise Twitter. Facebook ise hiçbir zaman bu konuda Twitter’ın olduğu seviyeye ulaşamayacak gibi gözüküyor.

twitter

İkinci sırada gündemi takip etmek var. Hashtag sistemi sayesinde gündemi anlık olarak Twitter üzerinden takip edebilme olanağına sahibiz. Facebook da bir zaman Twitter’ın bu sisteminin benzerini (hashtag sistemi) hayata geçirmiş ancak Twitter kadar başarılı olamadı. Facebook’da hashtag sistemi etkin olarak kullanılmamakta, kullanılsa da Twitter’daki gibi anlık bir gündem akışı sağlanamamakta. Twitter’da arama kutucuğuna bir haber başlığı, aradığınız bir şeyi yazmanız durumunda bile karşınıza illa ki alakalı sonuçlar ve görseller çıkacaktır.

Bir Facebook’daki reklamları düşünün bir de Twitter’dakileri. Twitter’da ne kadar az reklam olduğunun farkında mısınız? En önemlisi de bu reklamlar kullanıcıyı boğmuyor, sıkmıyor. Arama motorunda bir şey aradığınızda tüm Facebook anasayfanız aradığınız şeye benzer reklamlarda dolar. Twitter’da ise durum böyle değildir. Kısacası Twittter, reklam olayını kullanıcı sıkmadan hallediyor.

twitter1

Olayı özetleyecek olursak Twitter, Facebook’un kullanıcılarına sunmak istediği ancak istediği verimi elde edemediği birçok şeyi elinde bulunduruyor. Facebook’un Twitter’ı satın alacağı hakkındaki söylentiler hakkında net ve resmi bir bilgi bulunmuyor, yani sadece söylentiden ibaret. İlerleyen zamanlarda neler olup bittiğini öğreneceğiz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 asan 06/03/2017 Cevapla
0 0

Bu markda hosuna giden herseyi almaya calisiyor