Cep Telefonu Dinlemek İçin 5 Yöntem

0
14 views

Telefonlarımızın dinlenmesini istemesek de herhangi bir kişi istediği takdirde belli yöntemlerle telefonumuzu dinleyebiliyor. Cep telefonu dinlemek için kullanılan birçok yöntem var. Cep telefonlarının dinlenmesinde kullanılan sayısız yöntem bulunuyor. Bu yazımızda cep telefonu dinlemek için kullanılan en popüler 5 yöntemden bahsedeceğiz.

Operatör sunucularının kullanılmasıyla gerçekleştirilen telefon dinlemeleri

Günümüzde herhangi bir operatör üzerinden gerçekleştirdiğimiz her görüşme ve mesaj, operatöre ait sunucularda kayıt altına alınır ve bu kayıtlar belli bir süre boyunca sunucularda tutulur. Kayıt altına alınan görüşme ve mesaj verileri tamamen yok edilmediği durumda, veriler üçüncü kişiler tarafından ele geçirilme tehlikesi altındadır.

telefondinleme1

Uyduların kullanılmasıyla gerçekleştirilen telefon dinlemeleri

Ülkemizdeki tek mobil uydu iletişim operatörü Globalstar Avrasya’nın genel müdürü Hüseyin Çağlar, telefon dinlemelerinin önüne geçebilecek iki yöntemden bahsetti. Uydu kullanılarak gerçekleştirilen telefon dinlemelerinin önüne geçilmesinde en önemli etkenlerden birinin modülasyon ve yörüngeler olduğunu belirten Çağlar, mobil uydu haberleşmesinde Yerdurağan Yörünge Uyduları (GEO) ve Alçak Yörünge Uyduları (LEO) kullanıldığını, uydular aracılığıyla gerçekleştirilen telefon dinlemelerinin en aza indirilmesinin kapsama alanı dar, yol kaybının az ve ağ karmaşıklığının yüksek olduğu LEO uydularıyla mümkün olduğunu söyledi.

Casus yazılımların kullanılmasıyla gerçekleştirilen telefon dinlemeleri 

Günümüzde sayısız casus yazılım bulunuyor ve bu casus yazılımların sayısı, her geçen gün artıyor. Telefon dinlemeye yönelik hazırlanan casus yazılımlar sayesinde cep telefonları dinlenebiliyor. Bu şekilde geliştirilen casus yazılımlar sayesinde programın yüklendiği telefon üzerinden yapılan tüm görüşmelere ve mesajlara ulaşılabiliyor. Casus yazılım ile telefon dinlenmesi için geliştirilen ve satışı gerçekleştirilen popüler casus yazılımlardan birisi de MSpy’dır. MSpy’ın web sitesinden konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

telefondinleme

Havadan frekans yakalayarak gerçekleştirilen telefon dinlemeleri

Havadaki ses dalgalarının çözülmesine yönelik geliştirilen mobil dinleme araçları, havadaki ses dalgalarını süzerek anlamlandırabilmektedir. Havadan frekans yakalama yöntemiyle, belirli bir bölgedeki binlerce sinyalden edinilecek frekanslar çözülebiliyor. Bu sayede hedef alınan kişi, devamlı olarak dinlenebilmekte. Frekans yakalanarak yapılan telefon dinlemelerinden kurtulmanın veya bu işlemi zorlaştırmanın yöntemlerinden biri ise sinyal karıştırıcılar.

IMSI cihazı kullanılarak gerçekleştirilen telefon dinlemeleri

Cep telefonları, kendisine en yakında bulunan baz istasyonuna kendini tanıtmak zorundadır. Fakat baz istasyonlarında böyle bir zorunluluk bulunmuyor, yani baz istasyonu cep telefonuna kendisi tanıtmak zorunda değil. Bu durum sayesinde bir kendisini baz istasyonu gibi tanıtan IMSI cihazları, özel bir sinyal göndererek cep telefonu iletişimini şifrelemek için kullanılan engelin kaldırılmasını sağlıyor. Böylelikle kullanılarak baz istasyonu üzerinden gerçekleştirilen telefon görüşmeleri dinlenebilir hale geliyor.

CEVAP VER