Blogger mı WordPress mi, Hangisi Daha İyi?

Bu yazımızda, günümüzde en çok kullanılan blog altyapılarından iki tanesi olan Blogger ile WordPress’i karşılaştıracağız. Her iki servisin de artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Bu doğrultuda yazıyı okuyarak hangi platformu kullanmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Ben bu yazımda temel olarak WordPress.com ile Google’ın bir servisi Blogger.com’u karşılaştıracağım. Yani ikisi de tamamen ücretsiz olan blog servislerini…

Masraflar

Her iki blog servisi de ücretsizdir. Blogger’dan bir blog açtığınızda blogunuz Google’ın sunucularında, WordPress’den bir blog açtığınızda ise blogunuz WordPress sunucularında barınacaktır.

Ücretsiz olarak Blogger’dan bir blog oluşturduğunuzda blogunuzun adresi örneğin isim.blogspot.com şeklinde; WordPress’den bir blog oluşturduğunuzda ise örneğin isim.wordpress.com şeklinde olacaktır.

Güvenlik

Her iki serviste de bloglarınız güvenli olarak Blogger’ın ve WordPress’in sunucularında barındırılır. Bu yüzden oldukça güvenlidir.

SEO

Arama motoru optimizasyonu (kısaca, SEO) açısından Blogger ile oluşturulan bloglar bir adım önde olabilir. Bunun sebebi ise Blogger’ın Google’a ait bir servis olmasından kaynaklanıyor. WordPress’de de çeşitli ayarlamalar ile SEO konusunda başarı elde edebilirsiniz.

Yönetilebilirlik

Blogger daha basit bir arayüze, daha basit bir yönetim paneline sahiptir. WordPress’in yönetim panelini de kısa sürede tüm detaylarına kadar çözebilirsiniz. Açık söylemek gerekirse yönetilebilirlik konusunda WordPress çok daha iyi.

Blogger’da milyonlarca tema arasından istediğiniz temayı seçebilirken, WordPress.com’da seçebileceğiniz tema sayısı sınırlıdır. Ayrıca WordPress.com’daki temalarda her istediğiniz düzenlemeyi sağlayamazsınız.

Yazının başlığındaki soruya benim cevabım kesinlikle Blogger olacaktır. Ama tabi ki bu konuda karar sizin.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.